Historia

Historia Parafii p. w. Nawiedzenia NMP w Pińczowie jest bardzo krótka... Chociaż obecność Franciszkanów na ponidziańskiej ziemi zaznaczyła się już dawno i ludzie od pokoleń zdołali się przyzwyczaić do braci w brązowych habitach, to struktury parafialne są bardzo świeże.

Parafia p. w. Nawiedzenia NMP została erygowana 31 lipca 1990 roku przez biskupa kieleckiego Stanisława Szymeckiego. Została ona wydzielona z Parafii p. w. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Obecnie na terenie Parafii mieszka około 2700 osób.

Do Parafii p. w. Nawiedzenia NMP należą następujące ulice: ul. Średnia, ul. Cicha, ul. Spokojna, ul. Ariańska, ul. Kamieniarska, ul. Grodziskowa, ul. Spółdzielcza, ul. Mirowska, ul. Słabska, ul. Górna, ul. Bednarska, ul. Batalionów Chłopskich, ul. Republiki Pińczowskiej, ul. Klasztorna, ul. Armii Krajowej, ul. Złota, ul. Legionistów oraz wieś Skrzypiów.

Na terenie Parafii p. w. Nawiedzenia NMP znajdują się 2 szkoły: Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica oraz Szkoła Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Złote serce". Szkoły te objęte są opiekę katechetyczną Współbraci z klasztoru. Jest także jedno przedszkole nr 2.

Ponadto, na terenie Parafii p. w. Nawiedzenia NMP znajduje się Szpital powiatowy, w którym stanowisko kapelana od wielu lat pełni jeden ze Współbraci.

Dotychczasowi Proboszczowie Parafii p. w. Nawiedzenia NMP w Pińczowie:

o. Rajmund Kaptejna - od 1990 roku do 1993 roku

o. Hieronim Tarłowski - od 1993 roku do 2002 roku

o. Arnold Potępa - od 2002 roku do 2008 roku

o. Eliasz Hetmański - od 2008 roku do 2011 roku

o. Wojciech Madej - od 2011 roku do........................

RORATY Z MAŁYM GOŚCIEM NIEDZIELNYM 18.00

100 0.16715002059937