5 marca 2018

Msze św. GREGORIAŃSKIE

Msza święta gregoriańska oznacza 30 Mszy św. odprawianych w kolejnych dniach, ofiarowanych za jedną osobę zmarłą.

Zwyczaj ten został zapoczątkowany przez papieża Grzegorza Wielkiego (+604), który polecił w taki sposób modlić się za zmarłego mnicha benedyktyńskiego. Jak podaje pobożny przekaz, trzydziestego dnia zakonnik miał się objawić papieżowi i dziękować za wyświadczone mu w ten sposób miłosierdzie. Zwyczaj odprawiania gregorianki, opiera się na przekonaniu wiernych o skuteczności tej formy modlitwy, nie wiąże się z żadną doktryną ani specjalną teologią Kościoła.

Modlitwa za zmarłych, do której zachęca wiernych Kościół, jest wyrazem ufności w Boże miłosierdzie, większe od niedoskonałości życia człowieka i jego grzechów. Jak pisze św. Paweł: „On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał, jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować?” (Rz 8,32). Wiara w zmartwychwstanie ciała i życie wieczne, które Jezus obiecuje swoim uczniom, stanowi fundament chrześcijaństwa, dlatego właśnie modlimy się o odpuszczenie grzechów i chwałę nieba dla naszych bliskich, którzy odeszli z tego świata.

Cztery istotne elementy dotyczące Mszy gregoriańskiej, na które wskazuje Deklaracja Kongregacji ds. Duchowieństwa z dnia 24 lutego 1967 r. :

• Msza św. sprawowana w intencji jednej osoby;
  • ofiarowana wyłącznie za osobę zmarłą;
  • odprawiana 30 razy (30 Mszy świętych);
  • w ciągu bezpośrednio następujących po sobie dni (bez przerw).

Jeśli ktoś pragnie zamówić Mszę św. gregoriańską w naszym Sanktuarium, powinien zgłosic się do kancelarii parafialnej. Tutaj zostaną omówione szczegóły. Rodzina otrzyma rozpiskę z dniami i godzinami sprawowanych Eucharystii. Przypominamy, że Msze św. z naszego kościoła sa transmitowane przez internet. Jest to okazja dla Bliskich mieszkających daleko od Pińczowa aby uczestniczyć w zamówionej Mszy św.

Msza św. gregoriańska jest wyjątkowym darem, jaki możemy złożyć Zmarłej, bliskiej naszemu sercu Osobie. Jest to również dla Niej ogromna pomoc duchowa.

103 0.14342093467712